Web (Tarayıcı) platformu için geliştirdiğimiz oyunlar.
Kullanıcı avatarı
gönderen Mathf Games
#139
Herkese merhabalar! Son dönemlerde adını sıkça duyduğumuz, önemli başarılar kazanmış ve büyük bir kesim tarafından beğenilmiş bir dizi Chernobyl (Çernobil). Çoğu izleyen gibi, bizler de diziyi oldukça beğendik. Projelerimiz hakkında spoiler vermek gibi olmasın ama, son zamanlarda bir FPS (birinci şahıs nişancı) oyunu için ön prodüksiyon çalışmaları yapmakla meşguldük ve kendimizi, gayet sevmiş olduğumuz, bu dizi ile denemek istedik.

Yaklaşık iki aylık bir çalışma sonucu, yaptıklarımız yapacaklarımızın demosudur (teminatı da sayılabilir tabii) diyerek, Chernobyl isimli yeni oyunumuzu sizlerin beğenisine sunuyor olmaktan büyük bir heyecan ve mutluluk duyuyoruz. Oyunun yayıncılığını, daha önce de birlikte pek çok oyun yayınladığımız, y8.com üstlendi; aşağıdaki bağlantıdan oyunu deneyebilirsiniz:

https://www.y8.com/games/chernobyl

Oyunumuz internet tarayıcıları için tasarlandı ve farklı bir platforma uyarlamayı düşünmüyoruz. Yaklaşık 5 sene önce bu türde oyunlar yayınlamıştık; fakat o dönemden bu döneme, oyun dünyasındaki büyük FPS köprüsünün altından çok sular aktı. Eh, biz de malumunuz, uzun bir süredir Devrim Yarışları, İstanbul’da Park ve Devrim Driving Challenges gibi oyunlar için çalıştık. FPS türünün uzağında, araba garajlarında takıldık. Madem FPS türüne bir geri dönüş olacak, önce küçük ısınma turları atalım dedik ve daha ne olduğunu anlayamadan, kendimizi Çernobil’in kurak ve terk edilmiş(?) topraklarında bulduk.

İşlerin nasıl bu noktaya geldiğinden bahsettik, şimdi biraz da yeni oyunumuz Chernobyl hakkında konuşalım. Patlamanın üzerinden uzun bir zaman geçmiş değil ve reaktöre yakın bölgelerdeki tüm canlılar, radyoaktiviteden payını fazlasıyla almış durumda. SSCB yönetimi ise, elbette her zaman olduğu gibi, olayı gizli tutma arzusunda. Çernobil’deki yoğun radyasyon sebebiyle evrim geçirmiş canlıların duyulmaması ve yayılmaması için her hafta bölgeye “temizlikçiler” gönderiliyor. Bu haftaki temizlikçi ise sizsiniz. Oyunumuz üç farklı seviyeden oluşuyor. Bu seviyeleri tasarlarken bölge coğrafyasına sadık kalmaya çalıştık fakat birebir gitmek gibi bir çabamız olmadı. Öncelikle bölge hastanesinde başlayacak, sonra Çernobil sokaklarına inecek ve en son reaktörün altındaki tünellere ulaşacaksınız (diye umuyoruz). Oynanışı farklı türden silahlar ve oldukça farklı türden düşmanlar ile zenginleştirmeye çalıştık; sekiz farklı silahla, beş türden düşmana karşı koymaya çalışacaksınız. Tüm bunların yanında, (tarayıcı oyunlarına kıyasla) kaliteli grafikler ve son derece optimize bir oyun meydana getirmek için çabaladık. Oyundan birkaç görüntüyü de aşağıya ekleyip, takdiri sizlere bırakıyoruz.

Takipte kaldığınız için teşekkürler, iyi oyunlar!

Chernobyl oyna!
Oyun içinden çekilmiş görselleri incelemek isterseniz, Chernobyl blog başlığına aşağıdaki bağlantıdan göz atabilirisiniz:
http://mathfgames.com/chernobyl/